Jaká je nejlepší půjčovna aut na Islandu?

pujcovna-aut-islandJestli se chystáte na Island, pak je potřeba si uvědomit, že tady existuje vlastně jeden hlavní způsob dopravy a to autem. Nejsou tu železnice, autobusy jezdí jen zřídka a jen do některých lokalit cyklistice zde počasí moc nepřeje.

Pokud se nechcete celou dobu  vaší cesty po Islandu spoléhat na stopování, potom si nejspíš budete muset půjčit auto.

Právě půjčení auta může být ale jednou z nejnákladnějších položek ve vašem rozpočtu, nejspíše hned po výdajích na ubytování.

Proto všem doporučuji, aby si zarezervovali auto na Islandu co nejdříve, protože během sezóny ta nejlevnější auta rychle zmizí z nabídek a ty nejvýhodnější jsou pak rychle obsazené.

Na Islandu sice existuje možnost půjčení auta od místních, ovšem i zde je nabídka aut omezená a vozidla za nejnižší ceny jsou minimálně na červenec a srpen na delší termíny už obsazená.

Jestliže vám ale nic jiného nezbývá, potom můžete využít webu GuidetoIceland.com a porovnat si ceny od jednotlivých půjčoven na Islandu a případně si přes ně auto i rezervovat.

V nabídce najdete většinu islandských půjčoven a jejich aut, můžete si tak vybírat od nejmenších aut typu Toytota Yaris s náhonem na přední nápravu, přes oblíbenou Dacia Duster s náhonem 4×4 až po velké Toyoty Land Cruiser anebo dodávky na kempování.

pujceni-vozu-island

Možná ovšem nemusí být úplně tou nejlepší metodou rozhodovat se jen podle ceny. Kvalita islandských autopůjčoven není totiž vždy stejná.

Slyšel jsem příběhy o tom, kdy autopůjčovny účtovali turistům vysoké částky za poškození vozidla, které už tam často bylo i předtím. Případně záměrně navyšují ceny v případě, že se vám s autem něco stane a nemáte to pokryté pojištěním.

Proto bych doporučil si auto při předání vždy nafotit, aby bylo vidět, v jakém stavu bylo a vy jste pak měli v ruce důkazy, se kterými se můžete ohánět.

Nejznámější půjčovny aut na Islandu?

Mezi nejznámější islandské autopůjčovny (pokud neberu v potaz celosvětové značky jako Avis, Budget nebo Hertz) patří pravděpodobně půjčovna Blue Car rental.

Tato půjčovna je doporučovaná ve všech Facebookových skupinách pro turisty směřující na Island a jen výjimečně s nimi někdo nebyl spokojený.

Velmi podobně hodnocené jsou potom půjčovny jako:

Pojištění auta na Islandu

Jestliže si budete prohlížet ceny za půjčení auta na Islandu, pak si možná budete říkat, že nejsou tak vysoké, jak se všude povídá.

Tyhle ceny jsou ovšem bez extra pojištění, které je na Islandu v mnoha případech nutné. A právě i s pojištěním se pak konečná cena může dostat do hodnot tisíce korun za půjčení auta na den.

Častým pojištění auta je pojištění proti písku, který může při silném větru poškrábat auto. Podobně využívané je pojištění gravel protection, protože mnoho z cest na Islandu není vyasfaltovaných a jedete jen po štěrku a ten může samozřejmě vaše auto poškodit.

Naopak pojištění, které na Islandu téměř jistě nevyužijete je pojištění proti krádeži. Krádeže jsou mimo hlavní město opravdu zřídka a často můžete vidět, že místní (hlavně v zimě) nechají nastartované auto na parkovišti a jdou nakupovat.

Pronájem auta na debetní kartu

Na Islandu jsou ve většině půjčoven aut připravení na to, že si budete auto půjčovat na kreditní kartu. V takovém případě nemusíte platit depozit ani extra pojištění, protože pokud by se s autem něco stalo, strhnou vám peníze z karty.

Pokud ovšem kreditní kartu nemáte, může vás pojištění auta vyjít o něco dráž, protože v podmínkách pak může být nutnost zaplatit si prémiové pojištění anebo uhradit depozit, který může být klidně v hodnotě 10 000 Kč a více.

Z toho důvodu byste si měli vždy přečíst podmínky dané společnosti a případně jim zavolat nebo napsat email a ujistit se, že vám auto půjčí i bez kreditní karty.

Půjčení auta pro mladší 25 let

Některé autopůjčovny mají v podmínkách další informaci a ta se týký věku řidiče. Pokud totiž patříte mezi mladé (a nezkušené řidiče), může se stát, že vám nebudou chtít v klasických půjčovnách na Islandu auto půjčit.

Naštěstí tohle neplatí při půjčování aut od místních přes Carrenters, takže můžete zkusit svoje štěstí tam.

Přidej tvůj komentář, ptej se

Your email address will not be published.