Proč jsem vyrazil na Island?

Vatnsholt_selfoss_fundarsalurDnes je to čtvrtý den, který trávím mimo domov a jsem na „pracovní“ cestě na Islandu. Díky mé sestře se mi podařilo získat práci na jednom z islandských guesthoustů, konkrétně jde o Vatnsholt.

Podle aktuální situace to vypadá, že se budu střídat na několika pozicích, tak jako většina zaměstnanců, kteří tu dělají (snad kromě údržbáře).

Později možná přejdu na úplně jinou pozici, kdy budu pracovat s majitelem guesthousu. Ten tu má vlastní firmu a staví dětská hřiště (takové ty dřevěné domečky) a menší fotbalová hřiště (můžete mrknout na jeho web).


Možné, že někteří z mých čtenářů, kteří sledují můj blog Seopizza.cz, facebook stránku či Twitter překvapí, že jsem odletěl a začal pracovat v oboru, ve kterém nemám tolik zkušeností.

Online marketér umývačem nádobí

V minulosti, poslední cca 7 let jsem se totiž živil jako online marketér.  Manuální práce jsem vlastně dělal jen ve svém volném čase, když jsem někomu vypomáhal nebo měl možnost pomáhat na hotelu Jehla ve Žďáru nad Sázavou. Proč tedy taková změna?

Tím hlavním stimulem bylo to, že mi práci doporučila sestra, která je v tomto hotelu o pár měsíců déle než já a předchozí rok pracovala také na Islandu, jen v jiném hotelu.

Pokud jste viděli fotky Islandu, polární záře, gejzírů či jiných přírodních úkazů, pak už možná tušíte, že je Island neobyčejná země.

Kromě toho je myslím jiná i mentalita obyvatel, i když po pár dnech to těžko zhodnotím. Rozhodně jsem si ovšem nevšiml, že by si tu někdo stěžoval, byl nevrlý anebo řešil politickou situaci.

Už teď po pár dnech, kdy jsem tu a čtu Twitter moc nechápu život v Česku, kdy se řeší takové malichernosti jako je proc-na-islandprezidentské faux pas anebo jednání Andreje Babiše.

Když to sleduji, říkám si jen „WTF, lidi, proč trávíte svůj čas tím, že řešíte něco, co se s největší pravděpodobností neovlivníte a je to vlastně mimo váš každodenní život? Proč si neužíváte toho, co máte, neinvestujete raději do vztahů s vašimi blízkými anebo prostě jen tak nesedíte venku a nepozorujete přírodu?“

Neříkám, že jsem nebyl jiný a v minulosti bych pravděpodobně oponoval tak, jako to teď dělá vaše mysl, ale dnes už to vidím jinak.

Změna prostředí byl tedy můj hlavní důvod, proč jsem vyrazil sem, na tenhle chladný ostrov, který vám servíruje počasí naprosto nečekaně.

Jiná práce, jiné myšlenky

Dalším důvodem, proč jsem chtěl vycestovat bylo to, že mě má dosavadní práce přestala naplňovat.

Zhruba do podzimu 2016 jsem trávil u PC téměř celý den a to buď prací nebo prokrastinací (těžko určit, čeho bylo víc). Koncem roku mě ovšem zastihla nemoc (která pravděpodobně vzešla z mého životního stylu) a já jsem tak přestal pracovat.

Nejprve jsem měl pauzu pár týdnů, ovšem nakonec se to protáhlo na měsíce, takže jsem z pracovního rytmu téměř úplně vypadl.

Nečekal bych to, ale když jsem zhruba v únoru nebo v březnu přemýšlel o tom, že bych se zase naplno pustil do online podnikání, naprosto se mi to příčilo.

Už jsem nechtěl trávit dny tím, že budu sedět v nějaké místnosti, sedět na židli a celé hodiny budu jen sledovat monitor a klikat na myš.

Když žijete ve virtuální realitě celé roky, nepřijde vám, že to zvláštní, internet je prostě vlastní svět. Ale podle mě, to není ta pravá realita. Teď, jen po pár dnech života na Islandu se na to dívám jako na něco velmi zvláštního.

Člověk může poznávat celý svět, miliardy různorodých lidí a ještě více míst, ale místo toho tráví čas tak, že ráno vstane, přijde do kanceláře, kde se zavře a sedí u stolu a hledí na nějakou placku a přitom cvaká něco do klávesnice.

Představte si, že jste nějaká inteligentní mimozemská civilizace, přiletíte na Zemi a vidíte lidi, kteří dělají celé dny jen tohle. Nepřišlo by vám to zvláštní, možná dokonce bláznivé?

Jedinou výhodu internetu vidím v tom, že se můžeme propojit lidmi z daleka, právě tak, jako jsme teď propojení vy (já a moji čtenáři).

Kdo z nás ale internet využívá primárně k tomuto? Kdo z nás netráví čas sledováním „vtipných“ gifů na Facebooku, zvláštních videí na Youtube, sledováním porna či čtením nějakých bullshitů?

Méně času, jiné priority

island-nature

Teď, když je na hostelu většinu dne co dělat si už opravdu vybírám, co budu na internetu dělat.

Blogování miluju a zároveň tím odpovídám mnoha lidem na otázky ohledně mého aktuálního života.  Nejsem si však jistý, zda bych ještě chtěl dělat na webech.

Dost si také vybírám, s kým se budu bavit na Facebooku. Těší mě, že mám mnoho kamarádů, se kterými si můžu povídat a o tom, jak se mi tu daří, ale reálně odpovídám asi tak třem, těm opravdu nejbližším.

Představa toho, že jsem na místě, kde stačí jít pěšky 5 minut a jsem u jezera, kde asi 50 metrů ode mě pobíhají divocí koně a snad každých 20 km jsou hory či sopky a já přitom sedím se svým smartphonem u stolu a hledím do téhle malé placky, abych komunikoval s lidmi vzdálenými tisíce kilometr, mi přijde přinejmenším zvláštní.

Jak mě to mění?

Cesta na Island

Ještě než jsem odletěl, tak jsem měl v plánu tu zůstat jen pár měsíců a vrátit se někdy letos (2017) v zimě. Tak to asi dopadne, ale už si nedokážu představit, že bych se vrátil do stereotypu, kterým jsem žil předtím.

Najednou jsem probořil hranice ve svém mysli a přemýšlím spíš o tom, že bych se sem vrátil anebo vycestoval do jiné země, za prací, anebo pomáhat lidem.

Česko mi najednou nemá co nabídnout, je to jako taková malá bublina, která si žije svým vlastním, trochu depresivním životem.

Možná jsem ale jen moc kritický a moc nadšený ze změny. Třeba se časem moje názory změní, těžko předvídat. Rozhodně bych vám o tom chtěl ale dál psát, vždy když budu mít volnou chvilku. Snad někoho inspiruji anebo se vám aspoň bude líbit pohled někoho, kdo Island teprve poznává.

Takže se teď rozloučím Islandsky, abych se to alespoň částečně naučil.

Bless bless, sé þig seinna

(Mějte se, uvidíme se brzy)

Další zajímavé čtení:

Island za 12 dní – Mimozemská země bez života?

22 komentáře k článku “Proč jsem vyrazil na Island?”

 1. Produktivní lidi asi netráví svůj čas jen čučením na kraviny a čtením kravin. Ale k tomu holt musí člověk dojít, že si filtruje vstup jen na to podstatné a netráví hodiny chatováním o blbostech. A že nežije připoutaný k telefonu a pc, i když zrovna já mám jako profi ajťák zrovna co držkovat 😀 Ale třeba v telefonu internet vůbec nepoužívám, nemám tam sociální sítě atd.

  Druhá věc je to, že můžeš plno věcí outsourcovat. Webové projekty jsou hodně komplexní, ale třeba já si nechávám jen co opravdu chci a postupně zbytek deleguju. I za cenu snížení zisku, ale mám pak mnohem víc času na offline věci. Zas je to o prioritách a přístupu.

  Držím palce ať se vede, v zahraničí jsem strávil několik let, rozhodně výborná zkušenost 🙂

  1. Čau Zbyňku, díky za rozjetí diskuze 🙂
   Když o tom tak přemýšlím, tak jsem asi spíš odhalil svůj předchozí životní styl a kritizuju v článku svoje předchozí chování a zbytečně jsem to možná generalizoval.
   Ohledně bizu – asi máš pravdu. Taky přemýšlím o tom, že bych něco přehodil na pracovníky, jenže zatím nemůžu převádět peníze do Česka, takže vlastně nemám na outsourcing žádné peníze. To co mi zůstalo na českém účtu budu využívat na placení hostingů, domén, paušálu a hlavně na platbu za pronájem bytu, který mi zůstal v Brně (mám tam dlouho smlouvu a nestihl jsem to zrušit).

   Ale o to víc mě to teď nutí focusovat se jen na nejvýdělečnější věci, takže vlastně pojedu něco jako čtyřhodinový pracovní týden, tak uvidíme, jak to půjde 🙂

  1. Díky, já jsem rád, že to mám komu psát, že se o to můžu podělit, tak snad vás nezklamu 🙂

 2. Radku, som rád, že sa delíš o zážitky z Islandu a želám nech sa darí. Mám to podobne, veľa rokov som presedel za PC, online ma živí ale čoraz viac sa môj vzťah k nemu ochladzuje. Tiež mi chvíľu trvalo pochopiť že internet je vlastní (a jiný) svět. Obdivujem, že si sa rozhodol pre takýto krok.

  1. Díky Peter 🙂 Tušil som, že ty to máš podobně, už asi delší dobu, takže si trošku inspirace, i když vlastně nevím, co teď děláš, jestli jedeš pořád Kašmír nebo si s priaťelkou cestujete 🙂

   Popravdě, já sám bych se do takového kroku nedokopal, byl jsem v tom onlinu už moc chycenej. Naštěstí mi to vesmír připravil tak, že jsem dostal možnost na tuhle pracovnú cestu a zároveň jsem měl takový okno, kdy jsem byl zrovna v náladě, že mě online nebavil a tohle byla ideální varianta. Snad už konečně vydržím na téhle cestě a nesklouznu zas zpátky do „darkside“ 🙂

  1. Hehe, máš mě přečteného 🙂 Moje názory se mění jako to islandský počasí. Dnes jsem založil dva nový blogy, vymýšlím marketing pro náš hotel a napadl mě zahraniční affiliate travel web s propojením na booking a další islandský travel služby, takže asi pár hodin denně budu zase v online světě 🙂

   1. Chceš vypadnout od monitoru a zakládáš další dva blogy 😀
    Ať se ti tam líbí a namotivoval si mě udělat něco podobného, i když to už jsem měl mít dávno za sebou (taky práce v hostelu).

    1. Je to šílený 😀 Dnes jsem měl volno, tak jsem zas sedl k noťasu, protože tu je zima a nemám auto. Dlouho jsem si tak neužíval, že se zas můžu hrabat ve WordPressu, ladit šablonu a upravovat články, takže z toho asi jen tak snadno nevypadnu. Ale když tu bude hodně práce, trošku mě to od toho blokne. Ale je fakt, že dnes se mi asi nebude usínat tak dobře jako dny předtím, cítím na sobě, že mi chybí ten pocit po odmakaným dnu.

     Na tvým místě bych to zkusil, třeba oslovovat hostely tady na Islandu nebo v jiných zemích. Já se dost bál toho, jestli se sem vůbec dostanu. Letěl jsem přes Budapešť, už tam jsem bych byl normálně ztracenej a na Islandu jsem měl cestovat přes spoje, kterým vůbec nerozumím. Nakonec to všecko klaplo suprově, v Budapešti jsem oslovil pár lidí, nakonec jsem potkal dvě slovenský holky, se kterýma jsem se spojil a dorazili jsme až na letiště. V letadle jsem „náhodou“ chytil místo s dvěma Chorvatama, kteří mě zas pomohli zorientovat se na letišti, pak pro mě přiletěla ségra a zapadl jsem nakonec hezky i tady na hostelu. Všechno se zdá složitější, než to nakonec je 🙂

     Já měl tohle udělat už dávno, roky nazpět, ale asi jsem k tomu musel dospět 🙂

 3. Zajimalo by me, co ostatni byznys? Nechavas lezet a veris ze to zas rozjedes az se vratis? Nebo nevis jestli se vratis vubec a jestli budes pokracovat? To by byla myslim celkem skoda…

  1. Zatím nechávám ležet, Adsense něco sype ale chtěl bych pomalu pokračovat. Se známým v ČR něco chystáme, ale nejde to moc rychle. Musím se dostat k mailu pro toho účetního, kterého si mi doporučil a musím zjisit, jak to s.r.o. funguje, jaký účet pro to využívat, jak se fakturuje atd. Ale zatím na to moc času není :/

 4. Je super že o Islandu budeš blogovat, akorát nevím jestli to tvoje nadšení časem nevyprchá. Mě by tam víc jak na pár dnů nikdo nedostal (strašná zima).

  1. Hele ta zima je nejmenší problém. Problémy tedy vlastně nejsou žádný.

   Koupil jsem si nějaký teplý věci od Hannah a je to tu úplně v poho, je mi snad tepleji než v ČR. Většinu času jsme stejně v budovách, takže je mi nakonec spíš vedro, než že by mi byla zima. Dokonce mi ani nevadí přechody z tepla do zimy, pořád přecházíme mezi budovama a je to v poho. V Česku už bych měl beztak chřipku, ale tady je to tak v poho (vzduch a asi i vlhkost), že s tím vůbec nemám problém 🙂 Ale být delší dobu venku, někde na tripu, možná bych změnil názor. Dobrý jsou třeba ponožky merino, fakt do takových krajin doporučuju. Je tu takové přísloví – Není špatné počasí, jen špatné oblečení.

 5. Počkaj aký boom a exploziu avytretie mozgu zažije človek ked sa po nejakej dlhšej dobe vráti domov a do stereotypu a denodených rutín a nudného života apod. to sa proste nedá. Užívaj života čo najviac, bo life is short 🙂

Přidej tvůj komentář, ptej se

Your email address will not be published.